Logo

Konferencia
o zodpovednom podnikaní
a Trhovisko riešení 2012

10. máj 2012, Bratislava

  • Zaujímaví rečníci
  • Diskusné stoly na 11 tém
  • Diskusia o korupcii v biznise
  • Inšpirácia na trhovisku firemných riešení

Spíkri

Stanislav Bernard

Rodinný pivovar Bernard, Nadačný fond proti korupcii

Kreativita a cit pre trh – to sú vlastnosti, ktoré si Stanislav Bernard na sebe najviac váži a ktoré ho priviedli k podnikaniu. V roku 1991 kúpil spolu s dvoma spoločníkmi spustnutý pivovar v Humpolci. Zaplatili za neho oveľa viac, ako bola jeho skutočná hodnota. Začiatky neboli ľahké, ale riskantná kúpa sa nakoniec vyplatila – dnes patrí Rodinný pivovar Bernard k uznávaným firmám nielen vo svojom odbore. V roku 2000 bol Stanislav Bernard vyhlásený za Pivovarskú osobnosť storočia a stal sa aj historický prvým nositeľom titulu Brand Manager. Stanislav Bernard dokazuje, že úspešný podnikateľ vôbec nemusí byť drsňák s ostrými lakťami a zlou povesťou. Kráča „vlastnou cestou“, má nákazlivú guráž a chuť niečo dokázať, v problémoch vidí skôr príležitosti. Stanislavovi Bernardovi vadí, že v Česku chýba podnikateľská kultúra, etika a pravidlá férového podnikania. Stal sa preto spoluzakladateľom Nadačného fondu proti korupcii, ktorý poskytuje finančnú a právnu pomoc pre tých, ktorí poukazujú na korupciu, podporuje legislatívne zmeny a investigatívne činnosti proti korupcii a navzájom prepája firmy.

Henry Stewart

Happy Ltd.

Henry Stewart patril v roku 2009 podľa prieskumu Guru Radar of Thinkers medzi 50 najvplyvnejších ľudí. Po neúspechu na pozícii finančného manažéra denníka The News on Sunday, ktorý skrachoval len šesť týždňov od začiatku jeho vydávania, si v roku 1988 založil IT firmu Happy. Britský denník Financial Times ju neskôr označil za jednu z najlepších miest, kde sa oplatí pracovať. Vytvoril pracovisko snov, na ktoré čaká v poradovníku 2000 ľudí. Henry Stewart sa venuje nielen IT biznisu, ale aj poradenstvu. Manažérom na celom svete radí, ako z pracoviska vytvoriť čo najlepšie miesto pre zamestnancov. Henry Stewart pochádza zo Stoke Newington. Miluje horúcu čokoládu, ktorú si dopraje každú sobotu v miestnej Clissold Park cafe a v roku 2008 a 2010 počas verejnej Etapy Tour de France prebicykloval Pyreneje. Počas svojej prednášky na Medzinárodnej konferencii o zodpovednom podnikaní sa bude venovať aj motivácii zamestnancov. Britský manažér totiž verí, že lepšiu službu zákazníkom nemôže poskytnúť nikto iní, ako kvalitní a silno motivovaní ľudia, ktorí pre vašu firmu pracujú.

Tomáš Hajzler

Peoplecomm

Do tridsiatky sa to snažil dotiahnuť ďaleko. Odsedel si 20 rokov v 6 školách a v 5 krajinách. Ďalších 10 rokov strávil na rôznych manažérskych postoch, pracoval pre spoločnosti Douwe Egberts, Vitana a GE. Založil tri firmy – cestovnú kanceláriu, slimačiu farmu a sieť obchodov s africkým umením. A potom vyhorel. V roku 2001 sa rozhodol, že si v Česku založí vlastnú poradenskú spoločnosť PeopleComm. Tomáš Hajzler sa stal v Česku propagátor slobody v práci. Mnohé firmy často nariaďujú zamestnancom ako sa obliekať, sledujú ich na internete, blokujú im Facebook alebo Youtube. Existujú však aj firmy, kde je každý šéfom sám sebe. Tomáš Hajzler verí, že s mierou stúpajúcej slobody stúpa aj miera zodpovednosti. A to sa snaží vysvetľovať aj vo firmách, kde prevláda hierarchický systém. Na túto tému bude hovoriť aj počas konferencie. Tomáš Hajzler vydal niekoľko kníh, organizuje kurzy, vystupuje na konferenciách a vysokých školách.

Štefan Hríb

Časopis .týždeň

Štefan Hríb pracoval od roku 1991 ako komentátor Lidových Novín. V roku 1992 začal v Rádiu Slobodná Európa ako dopisovateľ, neskôr tam pôsobil ako moderátor. Od roku 1997 pracoval v týždenníku Domino Fórum ako redaktor, neskôr sa stal jeho šéfredaktorom. V roku 2004 založil časopis .týždeň a v súčasnosti tiež moderuje televíznu reláciu Lampa. Na konferencii bude moderovať diskusiu s názvom Je slovenský biznis skorumpovaný?

Rastislav Amrich

Eco friendly hotel Dália****

Úsporné žiarovky, recyklovanie odpadu, ponuka biopotravín i používanie ekologickej kúpeľňovej kozmetiky. To je len niekoľko zmien, ktoré sa podarilo zaviesť v rámci zmeny štandardu košického hotela na Eco friendly hotela Dália ****. Na celom procese rekonštrukcie, prístavby hotela a eko zmenách sa aktívne podieľal Rastislav Amrich, ktorý je dodnes jeho konateľom . Oblasti hotelierstva a cestovného ruchu sa naplno venuje od roku 2009. Predtým pracoval v bankovníctve, najprv v Slovenskej sporiteľni v Košiciach a neskôr v spoločnosti Tatra Asset Management v Bratislave, kde pôsobil na viacerých pozíciách. Naposledy ako produktový manažér na Oddelení vývoja produktov TAM a property manažér na Oddelení realitného fondu TAM. V decembri 2009 získal na Cornell university, School of Hotel Administration, certifikát Hotel Real Estate Investments and Asset Management.

Radka Novosadová

Slovak Telekom

Radka Novosadová pracuje na sekcii korporátnej komunikácie spoločnosti Slovak Telekom od roku 2008. Zodpovedá za aktivity v oblasti spoločenskej zodpovednosti, filantropie, dobrovoľníctva a korporátneho sponzoringu. Do jej kompetencie patrí aj implementácia firemnej stratégie v oblasti zodpovedného podnikania, príprava správ o zodpovednom podnikaní podľa smerníc GRI, koordinácia filantropických a sponzoringových aktivít spoločnosti. Taktiež zastrešuje koordináciu projektov v oblasti zodpovedného podnikania s materskou firmou Deutsche Telekom a ich reporting. Radka v minulosti pracovala v Nadácii Intenda, kde bola zodpovedná za riadenie donorských projektov vrátane Nadačného fondu Slovak Telekom. Predtým, ako sa začala venovať práci v neziskovom sektore a filantropii, pôsobila v oblasti reklamy a PR.

Gabriel Šípoš

Transparency International

Gabriel Šípoš je výkonným riaditeľom Transparency International Slovensko. Organizácia sa venuje boju proti korupcii a zvyšovaniu štandardov transparentnosti v spoločnosti. Predtým pracoval ako žurnalista pre Slovak Press Watch a je známy aj vďaka svojim blogom, v ktorých sa pravidelne venoval etike a profesionalite v médiách. Ako ekonomický analytik pre INEKO (Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy) sa zaoberal analýzami napĺňania predvolebných sľubov politických strán.

Daniel Géč

Provident Financial

Po ukončení štúdia na Právnickej fakulte UK sa rozhodol pokračovať v ďalšom vzdelávaní - štúdiu európskeho práva v krajine tulipánov na Rijksuniversiteit Groningen. Po návrate zistil, že s LL.M. titulom sa na Slovensku nedá nájsť práca v odbore. Pracoval v konzultantskej spoločnosti Candole Partners, kde viedol debaty so štátnymi úradníkmi o dôsledkoch ich rozhodnutí pre podnikanie. V súčasnosti riadi v Provident Financial oblasť dobrých skutkov korporácie a stretáva sa so zástupcami štátnej sféry. Častou témou rozhovorov je rozdiel medzi RPMN a úrokovou sadzbou. Rád cestuje, stretáva sa s ľuďmi a je dobré jedlo. Verí v motto: nájdi si zamestnanie, ktoré máš rád a nikdy nebudeš pracovať.

Beata Hlavčáková

Nadácia Pontis / Business Leaders Forum

Beata Hlavčáková je programová riaditeľka pre zodpovedné podnikanie v Nadácii Pontis a zároveň výkonná riaditeľka Business Leaders Forum. Predtým pracovala 11 rokov v spoločnosti Orange Slovensko, kde riadila zmenu spoločnosti Globtel na spoločnosť Orange Slovensko. Neskôr v tejto firme zodpovedala za implementáciu a riadenie programu spoločenskej zodpovednosti a ako predstaviteľka vedenia, aj systému environmentálneho manažérstva. V Nadácií Pontis pôsobí od septembra 2008.

Pavel Hrica

Nadácia Pontis

Pavel Hrica je programovým riaditeľom Nadácie Pontis zodpovedným za rozvíjanie zodpovedného podnikania a podporu mimovládnych organizácií. Vyštudoval politológiu a žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Riadil fungovanie nadačných fondov v Nadácii Pontis, koordinoval rozvoj firemného dobrovoľníctva. Predtým bol programovým manažérom Slovenského skautingu, organizoval desiatky dobrovoľníckych aktivít, rozbiehal projekt Odklínanie hradov, spoluzakladal rómsky skauting. Sedem rokov bol šéfredaktorom časopisu Médium, dva roky viedol časopis Enjoy Bratislava & Slovakia. Je hlavným autorom alebo spoluautorom 20 kníh.

Michal Kišša

Nadácia Pontis

Michal pracuje v Nadácii Pontis ako programový koordinátor podpory zodpovedného podnikania (CSR) na Slovensku. Zodpovedné podnikanie prednášal aj na Univerzite Komenského a spolupodieľal sa na preklade Smerníc reportovania trvalo udržateľného rozvoja Global Reporting Initiative do slovenského jazyka. Je editorom dvojmesačníka BLF Newsletter, ktorý vydáva Nadácia Pontis v spolupráci so združením firiem Business Leaders Forum a editorom internetového portálu www.zodpovednepodnikanie.sk. Vyštudoval anglický jazyk a politológiu v špecializácii európske štúdie v Nitre.

Tomáš Rak

New World Resources

Tomáš Rak vyštudoval Vysokú školu ekonomickú v Prahe v odbore hospodárska politika a medzinárodný obchod. Pracoval v Českej agentúre pre podporu obchodu CzechTrade a šesť rokov viedol jej zahraničnú kanceláriu v Štokholme. V súčasnosti zastáva pozíciu Sustainability Manager v spoločnosti New World Resources v Prahe. Spoločnosť je vlastníkom ostravsko-karvinských baní a skupina zamestnáva viac než 20-tisíc ľudí.

Janka Ružická

Nadácia Pontis

Janka Ružická pracuje v Nadácii Pontis od októbra 2003. Zaslúžila sa o vznik biznis platformi – združenia firiem Business Leaders Forum (BLF), ktoré nadácia administruje. Medzi jej kľúčové aktivity patrilo organizovanie vzdelávacích podujatí, založenie a vedenie dvoch pracovných skupín: Engage a Štandard komunitné investovanie. Momentálne má na starosti najmä koordináciu BLF, poradenstvo v oblasti príprav správ o zodpovednom podnikaní a stratégií. Jana Ružická absolvovala Filozofickú fakultu UK, získala štipendium na Tel Avivskej univerzite, na univerzite v Amsterdame. V roku 2005 absolvovala Strategic Management Program, ktorý organizovala University of Michigan Business School v Bratislave. Predchádzajúce pracovné skúsenosti má z reklamnej agentúre Mayer / McCann a PR agentúry ProPublicum.

Nicola Šerfelová

Whirlpool

Odmalička mala rada knihy a ľudí. Vyštudovala slovenský jazyk a literatúru a estetiku. Nezamestnala sa v škole, ale v regionálnom rádiu, odkiaľ sa denne prihovárala ľuďom, prekážala jej však komunikačná bariéra typická pre tento druh média. Bariéra bola nadobro odstránená nástupom do spoločnosti Whirlpool Slovakia, kde je zodpovedná za internú komunikáciu a PR. Aktivity súvisiace so zodpovedným podnikaním sú pritom časťou jej práce, ku ktorej má mimoriadne vrúcny vzťah.

Zuzana Vinklerová

dm drogerie markt

Zuzana Vinklerová pôsobí v dm drogerie markt od roku 1996. V dm pôsobí na pozícii prokuristky, členky vedenia zodpovednej za rezort Financií a controllingu a od októbra 2011 aj za rezort Ľudských zdrojov. Počas svojho pôsobenia v spoločnosti realizovala spolu so svojimi kolegami viaceré medzinárodné projekty. Zodpovedá za tvorbu koncepcie a realizáciu vzdelávania spolupracovníkov dm. Najnovšie sa ako vedúca projektového tímu venuje tvorbe a nasadeniu stratégie zodpovedného podnikania dm v spolupráci s Nadáciou Pontis.

Zuzana Vinklerová študovala na Právnickej fakulte UK, predtým sa venovala niekoľko rokov štúdiu cudzích jazykov v zahraničí. Opakovane pôsobila ako dobrovoľníčka v Jeruzaleme. V roku 2004 bola jednou zo zakladajúcich členov občianskeho združenia C.A.R.D.O. v ktorom bez nároku na odmenu pôsobí až doteraz. Cez C.A.R.D.O. sa Zuzana Vinklerová venuje viacerým témam, najmä však témam týkajúcim sa dobrovoľníctva. Aj vďaka týmto aktivitám sa podarilo presadiť niektoré zmeny v spoločnosti napr. schválenie zákona o dobrovoľníctve v novembri 2011, vytvorenie a administrovanie servisného a informačného portálu www.dobrovolnictvo.sk a pod.

Ing. Péter Vörös

Heineken Slovensko

Péter Vörös pôsobí v pivovarníckej spoločnosti HEINEKEN Slovensko už 15 rokov, počas ktorých zastával viaceré technicko-riadiace funkcie. Od roku 2004 stál Péter Vörös na čele technického úseku najväčšej a najmodernejšej sladovne a pivovaru na Slovensku. Počas pôsobenia na tejto pozícii sústavne smeroval investičnú politiku spoločnosti HEINEKEN Slovensko smerom k moderným a pokrokovým technologickým riešeniam ohľaduplných k životnému prostrediu. Nielen výsledky v oblasti využitia energetických médií vo výrobe piva a sladu dokazujú "zelenú" orientáciu miestnych pivovarníkov a sladovníkov, ale aj prítomnosť napr. kompletnej rekuperácie odpadového tepla počas saldovania alebo produkcia elektrickej energie z odpadovej vody. V súčasnosti zastáva pozíciu manažéra logistiky a plánovania, na ktorej riadi a organizuje lokálnu logistiku spoločnosti HEINEKEN Slovensko smerom k budovaniu kultúry trvalej udržateľnosti.

Martin Mazag

PRime time

Martin vyštudoval žurnalistiku na FF UK v Bratislave. Od roku 1993 pracoval v rôznych printových médiách, od roku 1994 bol mediálnym poradcom ochranárskych organizácií SZOPK, Greenpeace a Energia 2000. Potom viac ako 15 rokov člen manažmentu a šéfredaktor Stratégií – jediného odborného periodika o reklame, marketingu a médiách na Slovensku. Člen mnohých medzinárodných porôt na prestížnych reklamných festivaloch doma aj v zahraničí, spoluorganizátor národnej kreatívnej súťaže Zlatý Klinec. Viac ako 5 rokov sa venuje spoločenskej zodpovednosti firiem (CSR), sleduje komunikačné, marketingové a digitálne trendy.

Harald Nusser

Bayer

Harald Nusser je od januára 2012 viceprezidentom spoločnosti Bayer HealtCare pre malé krajiny. Na tejto pozícii je zodpovedný za obchodné aktivity firmy na rôznych trhoch v rámci troch kontinentov – v Južnej Amerike, v Afrike a v Ázii. Predtým pôsobil na viacerých pozíciách. Naposledy zastával funkciu Managing Director v spoločnosti Bayer na Slovensku. Manažoval divíziu farmácie a bol zástupcom firmu na Slovensku. V období rokov 2006 – 2010 pôsobil ako viceprezident manažmentu portfólia Bayer Pharay. Na tejto pozícii bol zodpovedný za ročný proces strategického plánovania spoločnosti Bayer HealthCare ako aj za manažment hodnotenia výskumu a vývoja. R&D portfólia a stanovenie priorít projektového portfólia s cieľom zabezpečiť optimálnu alokáciu zdrojov vzhľadom na vývojové fázy a liečebné oblasti.

Spolčnosť Bayer získala v roku 2012 Etická cena Via Bona Slovakia za transparentnosť a odstraňovanie korupcie.

Eva Tabering

CSR Europe

Eva Tabering začala pracovať v CSR Europe v roku 2010 na oddelení, ktoré sa venuje členom CSR Europe a ostatným stakeholderom. Študovala neziskový, sociálny a zdravotný manažment v rakúskom Innsbrucku a v uruguajskom Montevideu. Počas štúdií absolvovala stáž v Združení európskych regiónov a vo Výbore pre verejné zdravie a sociálne záležitosti. V CSR Europe manažuje portfólio firemných partnerov a koordinuje sieť národných partnerských organizácií, ktorá zahŕňa 33 organizácií podporujúcich zodpovedné podnikanie v 28 krajinách.

Michal Jaloviar

Stredoslovenská energetika

Michal Jaloviar zastrešuje v Stredoslovenskej energetike oblasť marketingu a B2C predaja. Jeho prácou je dávať zákazníkom racionálne a emocionálne dôvody pre využívanie služieb dodávky elektriny a plynu od SSE. Súčasťou jeho práce je aj vývoj nových produktov zameraných na úspory energií, riešenia energetickej efektívnosti a uvádzanie nových „smart“ technológií do bežného života ľudí a firiem tak, aby boli zrozumiteľné a užitočné. Michal v minulosti pracoval v neziskovej organizácii na projektoch energetického využívania biomasy a redukcie CO2.

Ralph Logo
Copyright 2012 Ralph, všetky práva vyhradené.